ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Portal - Powiat Jaworski
Wądroże Wielkie
dodano: 06-09-2010|Concept INTERMEDIA|wyświetleń: 17604

WĄDROŻE WIELKIE


Strona www:
http://wadrozewielkie.pl/

Dane teleadrersowe:
Urząd Gminy w Wądrożu Wielkim
Wądroże Wielkie 64
59-430 Wądroże Wielkie
Telefon.: (076) 887 43 23
Faks: (076) 887 43 25

 

 


Wądroże Wielkie jest gminą typowo rolniczą . Ponad 86% jej powierzchni zajmują użytki rolne. Teren gminy Wądroże Wielkie ma bogatą historię. W Mierczycach odkryto jeden z najstarszych na Dolnym Śląsku ośrodek kultury łużyckiej. Wśród zachowanych zabytków dominują obiekty sakralne. Do najstarszych należy kościół p.w. Św . Matki Boskiej Różańcowej w Wądrożu Wielkim. Świątynia pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku.

 

Z terenu niegdyś istniejącego pałacu w Wądrożu Wielkim zachował się jedynie częściowo uratowany park. Zabytki Mierczyc to XIV- wieczny kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz świetnie zachowany pałac, gdzie klasyczystyczny układ budowli ozdobiony został wspaniałym portalem , a cały obiekt otoczony jest murem i parkiem . Z piętnastego wieku pochodzi kościół p.w. Św. Marcina w Postolicach . Wewnątrz zachował się bardzo bogato udekorowany ołtarz główny i boczny. Obydwa noszą charakterystyczne cechy stylu barokowego. Okazale prezentuje się szesnastowieczny kościół p.w. Św . Serca Pana Jezusa w Granowicach . Kamienna świątynia łączy w sobie kilka stylów architektonicznych. Ciekawostką jest drewniane epitafium z 1619 roku . Podobne zabytki podziwiać można w kościele p.w. Piotra i Pawła w Kosiskach. Do nielicznych świeckich zabytków należy ogromny dwór renesansowy w Pawłowicach Wielkich. Wzniesiony został z cegły w 1584 roku. Inwestorzy chętni do związania swych losów z gminą Wądroże Wielkie znajdą dla siebie atrakcyjne tereny, mogą również liczyć na otwartość i pomoc władz gminy .

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze
NOJE.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg