nasz powiat.jpg
ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Portal - Powiat Jaworski
Mściwojów
dodano: 06-09-2010|Concept INTERMEDIA|wyświetleń: 14032

MŚCIOWOJÓW


Strona www:
http://www.msciwojow.pl/

Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Mściwojów
Msciwojów 43
59-407 Mściwojów
Telefon: 076 878-85-20
Faks 872-85-95

 

 


Gmina Mściwojów leży na Nizinie Łużyckiej. Bardzo dobre warunki klimatyczne i glebowe sprzyjają intensywnej produkcji rolnej. Przez gminę przebiegają dwie ruchliwe drogi krajowe: Szczecin - Jakuszyce i Jawor - Wrocław. Prawie 90 % terenu stanowią grunty orne. Gmina posiada bogate zasoby granitu, piasku i żwiru. Część nieczynnych już wyrobisk stała się miejscami wypoczynku.

 

W 1642 roku wieś wraz z innymi dobrami zakupił baron Otto von Nostitz, wicekanclerz Cesarstwa Niemieckiego, a od 1650 roku starosta księstwa świdnicko-jaworskiego. Pozostałością po tej wspaniałej historii wsi są ruiny renesansowego dworku. W Mściwojowie zachował się również XII- wieczny kościół barokowy pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Mury kościoła kryją piękne malowidła ołtarza głównego, ambonę, rzeźby i witraże.

 

 

W Luboradzu znajduje się, wybudowany na przełomie renesansu i baroku , kościół p.w. Zaślubin Maryi Panny.

W Drzymałowicach zachował się dwór i pawilon parkowy z połowy XIII wieku. Teren dawnej posiadłości otoczony jest kamiennym murem.

Najlepiej zachowanym zabytkiem jest wybudowany w 1897 roku pałac w Targoszynie łączący w sobie styl neorenesansowy, elementy neobaroku oraz rokoka.

 

 

Z połowy XVII wieku pochodzi pałac w Snowidzy pierwotnie otoczony fosą, zlikwidowaną jednak w latach siedemdziesiątych naszego stulecia Zbiornik wodny "Mściwojów" o pow. 56 ha lustra wody wybudowany na rzece Wierzbiak stanowić będzie przede wszystkim możliwość redukowania fali powodziowej w sytuacjach zagrożenia powodziowego. Istniejąca zapora wodna daje możliwość tworzenia źródeł energii. Malownicze tereny wokół zbiornika, a także bezpośrednie sąsiedztwo tych terenów z zabytkowym parkiem w Mściwojowie i ruinami renesansowego dworku nad dobrze utrzymanym stawem - podnosi atrakcyjność tej miejscowości. Zbiornik zróżnicuje środowiska, pojawi się ptactwo wodne oraz roślinność, co także wpłynie na walory tej okolicy.

 Galerie:
grafika
Ilość fotografii: 10
Autor: Krzysztof Kowalczyk
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze
zarządz_kryzys2.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg
  • grafika
  • grafika
  • grafika
dodano: 13-12-2018 |  | Ilość fotografii: 34 | Wyświetleń: 2566