ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Portal - Powiat Jaworski
Mściwojów
dodano: 06-09-2010|Concept INTERMEDIA|wyświetleń: 16270

MŚCIOWOJÓW


Strona www:
http://www.msciwojow.pl/

Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Mściwojów
Msciwojów 43
59-407 Mściwojów
Telefon: 076 878-85-20
Faks 872-85-95

 

 


Gmina Mściwojów leży na Nizinie Łużyckiej. Bardzo dobre warunki klimatyczne i glebowe sprzyjają intensywnej produkcji rolnej. Przez gminę przebiegają dwie ruchliwe drogi krajowe: Szczecin - Jakuszyce i Jawor - Wrocław. Prawie 90 % terenu stanowią grunty orne. Gmina posiada bogate zasoby granitu, piasku i żwiru. Część nieczynnych już wyrobisk stała się miejscami wypoczynku.

 

W 1642 roku wieś wraz z innymi dobrami zakupił baron Otto von Nostitz, wicekanclerz Cesarstwa Niemieckiego, a od 1650 roku starosta księstwa świdnicko-jaworskiego. Pozostałością po tej wspaniałej historii wsi są ruiny renesansowego dworku. W Mściwojowie zachował się również XII- wieczny kościół barokowy pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Mury kościoła kryją piękne malowidła ołtarza głównego, ambonę, rzeźby i witraże.

 

 

W Luboradzu znajduje się, wybudowany na przełomie renesansu i baroku , kościół p.w. Zaślubin Maryi Panny.

W Drzymałowicach zachował się dwór i pawilon parkowy z połowy XIII wieku. Teren dawnej posiadłości otoczony jest kamiennym murem.

Najlepiej zachowanym zabytkiem jest wybudowany w 1897 roku pałac w Targoszynie łączący w sobie styl neorenesansowy, elementy neobaroku oraz rokoka.

 

 

Z połowy XVII wieku pochodzi pałac w Snowidzy pierwotnie otoczony fosą, zlikwidowaną jednak w latach siedemdziesiątych naszego stulecia Zbiornik wodny "Mściwojów" o pow. 56 ha lustra wody wybudowany na rzece Wierzbiak stanowić będzie przede wszystkim możliwość redukowania fali powodziowej w sytuacjach zagrożenia powodziowego. Istniejąca zapora wodna daje możliwość tworzenia źródeł energii. Malownicze tereny wokół zbiornika, a także bezpośrednie sąsiedztwo tych terenów z zabytkowym parkiem w Mściwojowie i ruinami renesansowego dworku nad dobrze utrzymanym stawem - podnosi atrakcyjność tej miejscowości. Zbiornik zróżnicuje środowiska, pojawi się ptactwo wodne oraz roślinność, co także wpłynie na walory tej okolicy.

 PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze
NOJE.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg