ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Portal - Powiat Jaworski
Jawor
dodano: 06-09-2010|Concept INTERMEDIA|wyświetleń: 15589

JAWOR


Strona www:
http://www.jawor.pl/

Dane teleadresowe:
Urząd Miejski
Rynek 1
59-400 Jawor
tel. 076 870-20-21, 076 870-22-01
fax 076 870-22-02

 

 

Jedno z najpiękniejszych miast na Dolnym Śląsku, posiada 750 - letnią historię i bogate tradycje. Każdy, kto przyjedzie do Jawora, nie może oprzeć się urokowi wspaniałych zabytków. Reprezentacyjny rynek - laureat w ogólnopolskim konkursie "Rynek Turystyczny Miasta", z dostojnym ratuszem, otoczonym zabytkowymi pierzejami kolorowych kamieniczek z podcieniami nie ma sobie równych. Sala Rajców w ratuszu, ozdobiona witrażami, ilustrującymi panoramę miasta, należy do najpiękniejszych w Polsce. W przylegającym do ratuszu budynku Teatru Miejskiego zachowała się wspaniale zdobiona sala teatralna z profesjonalnie wyposażoną sceną.

 


Tylko w Jaworze można zachwycić się unikatowym wnętrzem Kościoła Pokoju. Ewangelicki kościół wzniesiony z drewna i gliny posiada imponujące, barokowe, wnętrze (niezwykle cenne empory z herbami jaworskiej szlachty i cechów rzemieślniczych). Obecnie Kościół Pokoju jest jednym z dwóch tego typu obiektów w Europie. Od lat rozbrzmiewa w nim muzyka kameralna w najlepszym wykonaniu muzyków polskich i niemieckich, którzy zapraszani są do udziału w "Jaworskich Koncertach Pokoju". Występowali tu m.in.: Agnieszka Duczmal i Orkiestra Kameralna, "Amadeus", "Kapela Zamku Rydzyńskiego", Konstanty Andrzej Kulka, Albrecht Breuniger, Wiesław Ochman. 25 - tysięczny Jawor ma Muzeum Regionalne z siedzibą w XV - wiecznym zespole poklasztornym, który słynie z tego, że zawiera największą na Dolnym Śląsku ilość polichromii z początku XVI w. Jawor to nie tylko zabytki. Miasto może poszczycić się znacznymi osiągnięciami gospodarczymi.

 

 

Posiada jedno z najnowocześniejszych wysypisk odpadów komunalnych oddane do użytkowania w 1997 r., a także oczyszczalnię ścieków oraz nowoczesną automatyczną stację uzdatniania wody - 100% zasobów zwodociągowanych i skanalizowanych. Gazyfikacja przewodowa w 100% obejmuje tereny miasta. W roku 1996 miasto zostaje laureatem konkursu na najlepszą gminną inwestycję proekologiczną zrealizowaną w województwie legnickim w 1995 r. Roku w zakresie ochrony powietrza. Rok później Jawor jest laureatem konkursu na najbardziej gospodarną gminę miejską "Dolnośląskiego Klucza Sukcesu". W 1998 Jawor ponownie otrzymuje wyróżnienie w konkursie na najlepsze inwestycje w zakresie ochrony powietrza i ziemi zrealizowane w 1997r.

 

 

Rok 1998 i 1999 to inwestycje związane z budownictwem mieszkaniowym oraz rozbudową infrastruktury sportowej. Rozpoczęła się budowa krytej pływalni i budynku komunalnego. Miasto skupia także dużą liczbę zakładów i spółek o zróżnicowanej strukturze branżowej. Domeną małych firm jest handel oraz usługi, które od lat stanowią podstawowy sektor działalności gospodarczej w Jaworze. Główną dziedziną działalności dużych przedsiębiorstw jest przemysł maszynowy, metalowy, chemiczny, spożywczy oraz budownictwo oraz transport.

 

 

Wykorzystując naturalne predyspozycje Jawora do pełnienia roli gospodarza nie tylko imprez o charakterze kulturalnym czy sportowym, od kilku lat w Jaworze realizowana jest impreza targowa pt. "Międzynarodowe Targi Chleba".

 

 

Przedsięwzięcie to ma charakter promocyjny a jego rolą jest nie tylko pokazanie przemysłu piekarniczego, lecz również walorów miasta i regionu. Targom towarzyszą także imprezy sportowe i kulturalne o charakterze międzynarodowym. Jawor jest członkiem Stowarzyszenia Gmin Polskich EUROREGIONU NYSA, wspólnoty komunalnej założonej dla wspierania wszechstronnej działalności na rzecz pomyślności regionu, sanacji ekologicznej, rozwoju gospodarczego. Współpracuje z miastami w Niemczech (Korschenbroioch, Neuss położonymi w pobliżu Duseldorfu ), Czech (Turnov) i Francji (saint - Nicolas - les - Arras). Każdy kto odwiedzi Jawor choć raz zachowa w pamięci urodę piastowskiego miasta.

 


PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze
NOJE.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg